AKLINIZA TAKILAN TÜM SORULAR

 • Topraklama Nedir ?

  İnsanların ve hayvanların bulunduğu alanlarda toprağa geçiş direncinin mümkün olduğunca küçük tutulması önemli ve hayatidir. Topraklama direncinin mümkün olduğu kadar küçük olması, atmosferik elektrik boşalmalarında yıldırımdan koruma tesislerinde meydana gelecek yan atlamaları ve tehlikeleri azaltacağından bu hususa önem verilmelidir.

  Topraklama tesisatı en az paratonerin kendisi kadar önemlidir. Her paratoner inişi kendine özgü bir topraklamaya sahip olmalıdır. Topraklamanın amacı yıldırım akımının toprağa akıtılması ve toprakta dağıtılmasıdır.

 • Bakır Kaplı Çelik Topraklama ürünleri nelerdir ?

  Moleküler olarak düşük karbonlu çelik gövde üzerine %99,9 saf elektrolitik bakır kaplamalı ürünlerdir.

  Bu ürünler , çubuk,tel , şerit şeklinde olmaktadır.  Kullanılan çeliğin 600 N/mm2 yüksek çekme dayanımına sahip olması bakır kaplı çelik topraklama ürünlerinin  mekanik dayanımı yüksek ve korozyona karşı son derece dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Çelik gövde üzerindeki bakır kalınlığı minimum 254 mikron olup 20 yıl kullanım ömrü sunmaktadır. MiRAYSAN ELEKTRIK firmamızın üretmiş olduğu bakır kaplı çubuk ve diğer topraklama ürünleri ,  TS EN 62561-2 “Yıldırımdan Korunma Bileşenleri” standardına uygundur.Türkiye ve Dünya pazarlarında son yıllarda yoğunluklu olarak kullanılmktadır.

 • Topraklama yaparken levha mı, çubuk mu kullanmalıyım?

  24500 sayılı resmi gazetede yayınlanan Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği ile başlıyor.Bu yönetmeliğin madde 9-b)1) Topraklayıcı olarak aşağıdaki malzemeler kullanılabilir:

  - Çubuk topraklayıcı
  - Şerit veya örgülü iletken topraklayıcı,
  - Levha topraklayıcı (kullanılması tavsiye edilmez),

  Topraklayıcının etkisi yerel toprak koşullarına bağlı olup, toprak koşullarına ve yayılma direncine göre bir veya birkaç topraklayıcı kullanılmalıdır.

  Çubuk topraklayıcılarda kullanılan malzemenin artmasına karşılık yayılma direncinin aynı oranda artmadığı görülmektedir. Levha topraklayıcı ile Çubuk topraklayıcı karşılaştırıldığında aynı malzeme miktarı için şerit veya levha  topraklayıcıda yayılma direncinin yaklaşık % 66 azaldığı hesaplanmaktadır. Bu nedenle levha yada şerit topraklayıcı yerine çubuk topraklayıcı kullanmak daha ekonomik olmaktadır.

 • Toprak direnç düşürücü kimyasalı nedir ?

  Topraklama sisteminin temelinde, amaç elektrik akımını en kısa sürede toprağa iletmektir. Toprağa geçiş direncinin yüksek olduğu topraklama sistemlerinde, boşalamayan elektrik deşarjının yapacağı geri yansıma öncelikle can ve sonra mal emniyeti açısından çok büyük zararlar oluşturmaktadır. Bu amaçla özellikle İşletme ve parafudr topraklamaları ile iletişim sistemlerinin topraklama direnci yönetmelikler gereği 1 Ohm`dan küçük olmak zorundadır. Topraklama direncinin yüksek olduğu yerlerde iletkenliği arttırmanın tek yöntemi kimyasal karışımlardır. Uluslar arası Kurumlar da bu tür topraklarda, toprak geçirgenlik direncini düşüren kimyasal karışımlar kullanılmasını önermektedir. Ancak bu tür kimyasal karışımlar toprağa karıştırıldığında, toprağın doğal yapısını değiştirmeyecek, yer altı ve yerüstü su kaynaklarını kirletmeyecek, kısacası doğanın ekolojik dengesini bozmayacak özelliklerde olmalıdır. MIRAYSAN Toprak İletkenlik Malzemesi  iki yılı geçen uzun çalışmalar neticesinde, imalatı yurt içinde fabrikamızda yapılan bir üründür. Ürünümüzün kimyasal analizi yapılmış olup, uygulamalarda piyasadaki emsallerinden çok daha iyi sonuçlar verdiği (10-20 kat daha iyi iletkenlik sağladığı) deneylerle tespit edilmiştir.

 • Termokaynak Nedir ?

  Termokaynak, elektriksel olarak bağlantı yapılması gereken eklerde; bakır-bakır, bakır-çelik, çelik-çelik, alüminyum-bakır, alüminyum-alüminyum gibi farklı metaller için kolay uygulanabilen bir kaynak methodu teknolojisidir.

  Termokaynak bağlantı sistemi yarı kalıcı bir grafit kalıp içerisinde toz bakıroksit ve alüminyumun yüksek ısıdaki tepkimesi ile yapılan bakır ve çelik kaynak işlemidir. Bu bileşenler ateşlendiğinde tepkime meydana gelir. Ve bu tepkime neticesinde cüruf ve ergimiş bakır meydana gelir. Ergimiş bakır da daha önce kalıptan geçişini engelleyen ince bir çelik diski ergiterek birbirine eklenecek iletkenlere ulaşır. Bu iletkenlerde ergiyerek aralarında bir füzyon kaynağı oluşturur

 • Elektronik cihazlarımı paratonerle koruyabilir miyim?

  Aktif paratoner tesisatı koruma bölgesinde herhangi bir noktaya kontrolsüz yıldırım düşmesini engellemek için havayı iyonlaştırarak güvenli bir yol oluşturur ve kendi üstüne düşmesini sağlar. Tamamen binayı ve insan hayatını korumaya yönelik bir uygulamadır. İç tesisatı herhangi bir şekilde korumaz. Elektronik cihazlar için hassasiyetlerine göre uygun aşırı gerilim koruma üniteleri kullanılmalıdır.

 • Aktif paratonerlerin koruma alanı ne kadardır?

  Aktif paratonerlerin koruma alanları; korunan tesis için yapılacak risk analizi hesabı sonucunda bulunan seviyeye bağlı olarak 79 metre ile 107 metrelik bir yarıçapa sahip olacaktır. Risk analizinde binanın yapısal özellikleri ile coğrafi durumu büyük önem taşır

 • FARADAY KAFESİ nedir özellikleri nelerdir ?

  Thump ile oluşturulan çok yüksek gerilimle elektrostatik boşalmanın Faraday kafesindeki insana hiçbir etki etmemesi görülüyor.]] Faraday kafesi, elektriksel iletken metal ile kaplanmış veya iletkenler ile ağ biçiminde örülmüş içteki hacmi dışardaki elektrik alanlardan koruyan bir muhafazadır. 1836 yılında İngiliz Fizikçi Michael Faraday'ın buluşu olduğu için "Faraday kafesi" diye adlandırılmıştır.

  Özellikleri
  İletken teller ile ağ biçiminde kaplanmış ve topraklanmış her kafesle bu koruma gerçekleştirilebilir. Ağ gözü sıklığı ve topraklama kalitesi korumayı arttırır. Dışarıdaki elektrik alan içeri etki edemez, mesela yıldırımlar gibi statik elektrik boşalmaları iletkenlerden geçer ve içeri sıçramaz. Dış elektrik alanlar da içeri etki edemez. Kafes ağ gözü biçiminde yapılmış ise ağ gözlerinin ne kadar dar tutulursa o kadar iyi koruma sağlar ve benzer şekilde dış elektromanyetik alanları da dışarıdan içeriye ve içeriden dışarıya geçirmez. Daha dar ağ gözleri ile daha yüksek frekans elektromanyetik dalgalara karşı geçirmezlik sağlanabilir. Geniş ağ gözleri daha uzun dalga boylu (diğer bir deyişle daha düşük frekanslı) radyo dalgalarına karşı geçirmezlik sağlar. Kafesin işlerliği için iletkenlerin iyi topraklanmış olması gerekir.

MİRAYSAN hakkındaki son gelişmelerden ve kampanyalardan ilk benim haberim olsun istiyorsan, e-posta adresini yazarak e-bültene kaydol!